Pamiętajmy, pszczelarz tylko pomaga, całe dobro zawdzięczamy pszczołom, więc okażmy im trochę wdzięczności i szacunku 🙂

 

 

Miód, czyli najbardziej znane dzieło pszczół.

Jest to stężony wodny roztwór cukrów o właściwościach silnie higroskopijnych. Bogaty w związki organiczne i nieorganiczne. Już od zarania dziejów ludzie korzystali ze zdrowotnych właściwości miodu.

Miód pozyskiwany jest w postaci płynnej, czyli patoki, jednak z czasem ulega procesowi krystalizacji, przechodząc w stan stały zwany krupcem. Miody różnią się pomiędzy sobą w zależności od rodzaju pożytku, z którego powstały (sprawdź więcej).

Miody pszczele można podzielić na 3 zasadnicze typy:

– miody nektarowe,

– spadziowe

– mieszane (spadziowo-nektarowe lub nektarowo-spadziowe w zależności od udziału spadzi i nektaru).

 

Krystalizacja miodu

Jest to naturalne zjawisko, które zachodzi tylko w prawdziwych miodach. Polega na tym, że miód ze stanu płynnego (patoki) przechodzi w stan stały (krupiec). Przebieg i tempo krystalizacji nie wpływają na jakość miodu i zależą od jego rodzaju oraz warunków, w jakich jest on przechowywany.

W przypadku miodu gryczanego krystalizacja zachodzi od dołu oraz wolno, dlatego powstają duże i grube kryształy, podzielone z początku osoczem płynnym (często miód wygląda wtedy, jakby się rozwarstwił). Wiele osób błędnie uważa, że taki miód jest niedobry, choć w rzeczywistości mamy do czynienia z normalnym procesem.

Miód przechowywany w temperaturze 17-18°C szybko krystalizuje, temperatura poniżej 0°C powoduje zahamowanie krystalizacji, natomiast w temperaturze 25-35°C następuje upłynnianie miodu.

Krystalizacja miodu rzepakowego

Przechowywanie miodu

Miód należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, ponieważ bardzo łatwo chłonie inne zapachy i posiada silnie higroskopijne właściwości (pochłania wodę z otoczenia). Efektem nieszczelnego pojemnika może być rozrzedzenie górnej warstwy miodu. Należy unikać wprowadzania do miodu obcych substancji, np. wody (chyba, że zamierzamy zjeść miód bardzo szybko), gdyż może to doprowadzić do fermentacji miodu i spowodować jego niezdatność do spożycia. Proszę pamiętać, że miód powinien stać w chłodnym, zacienionym miejscu (piwnica, lodówka itd.).