Nasze produkty są w 100% organiczne, produkowane wyłącznie z naturalnymi dodatkami. Słodkie i pyszne.

 

Produkty, które zawdzięczamy pszczołom

Dzięki pszczołom mamy dostęp do wielu interesujących surowców oraz produktów. Cieszą się one szerokim zastosowaniem w wielu dziedzinach (konsumpcja, kosmetologia, przemysł farmaceutyczny itp.).

Produkty pochodzenia pszczelego możemy podzielić na dwa rodzaje:

– wytwarzane przez organizm pszczół

– mleczko pszczele

– wosk pszczeli

– jad pszczeli

– wytworzone przez pszczoły z surowców zebranych w środowisku

– miód

– propolis

– pyłek kwiatowy (obnóża pyłkowe oraz pierzga)

 

MLECZKO PSZCZELE

To jasna i gęsta wydzielina, pochodząca z gruczołów (ślinianek) młodych pszczół robotnic. Jest praktycznie bezzapachowa ale posiada lekko kwaśny smak, który nie każdemu pasuje. Mleczkiem karmione są larwy robotnic i trutni przez kilka pierwszych dni. Natomiast matka pszczela karmiona jest mleczkiem przez cały okres wylęgu oraz już w formie dorosłej (dlatego angielska nazwa mleczka pszczelego ,,royal jelly”- pasuje idealnie).

Można śmiało powiedzieć, że mleczko jest bardzo zdrowe i niesamowicie odżywcze dla naszego ciała. Posiada związki, które trudno spotkać w naturalnej formie, jak np. acetylocholina, która odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych w neuronach.

 

WOSK PSZCZELI

Jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczół woszczarek (12-18 dniowe pszczoły). Gruczoły woskowe pszczół znajdują się na spodniej części odwłoka pszczoły robotnicy. Wosk służy pszczołom przede wszystkim do budowania plastrów w ulu.

Surowiec ten ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, wspaniale nawilżając i odżywiając skórę. Popularne są także woskowe świece, które roztaczają przepiękną woń miodu.

 

JAD PSZCZELI

Niektórzy zapewne mieli do czynienia z bolesnym użądleniem i wprowadzeniem jadu do naszego organizmu. Pomimo bólu, obrzęku, czy swędzenia jad pszczeli może być zdrowy. To bardzo popularny środek w przypadku leczenia reumatyzmu.

Stanowi wydzielinę gruczołów jadowych pszczół robotnic oraz królowej (trutnie nie mogą żądlić). W momencie użądlenia wydzielane są także feromony alarmowe, które pobudzają inne pszczoły do żądlenia. Także jeśli poczujemy w sobie jedno żądło… uciekajmy;)

 

PROPOLIS

Czyli inaczej kit pszczeli, powstaje z substancji żywicznych, które pszczoły zbierają z drzew i roślin. Służy głównie do uszczelniania uli i mumifikowania martwych organizmów, np. myszy (są za ciężkie, aby pszczoły mogły wynieść je z ula).

Propolis znalazł zastosowanie w lecznictwie ze względu na swoje silne działanie bakteriobójcze. Przyśpiesza procesy gojenia i regeneracji tkanek, jest skuteczny również w przypadku oparzeń, leczy stany zapalne.

 

PYŁEK KWIATOWY

MIÓD